İmamoğlu çifti İstanbul Vakfı’nda ilham veren kadınları buluşturdu! ‘İçimdeki yangını söndürmek için ifaiyeye girdim’

Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun fikir önderliğinde 2021 yılında İstanbul Vakfı bünyesinde hayata geçirilen “Büyüt Hayallerini” projesi, üniversiteli kızlara eğitim bursu ve sosyal destek sağlıyor.

Başlıktaki söz, dün bu proje kapsamında 2’incisi gerçekleşen “İlham Veren Adımlar Buluşması” panelinde, konuşmacı 4 rol model kadından biri olan İtfaiye Eri Hilal Nur Kulu’na ait…

Lisans eğitimini sosyoloji alanında yapan, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) barajını “aşamayan” Kulu; rastlantı eseri gördüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) “eleman aranıyor” ilanına iş başvurusunda bulunuyor.

Hemşire bir anne ve polis bir babanın kızı olan Kulu, ebeveynleri gibi “üniformalı” bir meslek edindiği için mutlu.

Hala “ifaiye eri” olduğunu söylediğinde kendisini “zabıta mısın?” diye düzeltmeye kalkanlar için oldukça şaşırtıcı gelen bir mesleği var.

Kadınların edinebileceği yetkinliklerini göz ardı edip, mesleklere “erkek işi” bariyerleri koyanlara sabah öğlen akşam birer doz “toplumsal cinsiyet eşitliği” tavsiye ediyor olmalı!

Panelistlerin verdiği şu mesaj çok kıymetli: Bizim torpilimiz cesaret.

***

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Vakfı Başkanı Ekrem İmamoğlu eşi Dilek hanım ile birlikte, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü karşılayan “ İlham Veren Adımlar Buluşması” nın ev sahipliğini üstlendi.

Ekrem İmamoğlu’nun projeye verdiği destek, ikinci kez belediye başkanı adayı olduğu İstanbul’a sunduğu hizmetlerin bir parçası olarak görülebilir.

100 bin gence yurt olanağı sağlayan İBB, “Büyüt Hayalleri” projesi kapsamında eğitim desteği alan 3 bin üniversite mezunu bursiyere belediye şirketlerinde staj kapısını açıyor.

Cumhuriyet’in eğitim seferberliği olduğunun altını çizen İmamoğlu’nun “Cumhuriyet aydınlanmadır. Cumhuriyet cehaletle mücadeledir, savaştır. Çocuklarımızın dünyadaki çağdaşlarıyla rekabet edebilecek hatta birçok konuda öncü adımlar atabilecek şekilde bilgiyle donatılmasıdır. Cumhuriyet, kadın-erkek eşitliğidir. Bizlere kazandırdığı belki de en önemli değer eşitliktir.” sözlerine mesafe koyanlara mücadelenin doruğa çıktığı günlerden geçiyoruz.

O nedenle de hayallerine bu ülkede kavuşan her bir kadın, yarının gençlerinin yoluna ışık oluyor.

***

Türkiye’de kendisi ile birlikte yalnızca iki kadınına verilen “Büyük Usta” unvanına sahip olan, yarıştığı kategorilerde Avrupa ve Dünya’nın yanı sıra Türkiye Satranç Şampiyonu olan Küba Öztürk Örenli’nin hikayesi 8 yaşında başlıyor.

Öğretmeni ve annesi-babasının desteğiyle…

Ankara’da muhafazakar bir mahallede yaşayan Öztürk’ün, Satranç Kulübü üyeliğine çevresinden gelen “Kumar mı oynayacak?” eleştirilere kulak tıkıyorlar.

Peşinden Bulgar göçmeni satranç hocası hakkında yapılan “O gavur” yorumlarıyla mücadele etmeleri gerekiyor.

Yine de o 8 yaşındaki çocuk, henüz 8 aylık satranç eğitimiyle İspanya’da Türkiye’yi temsil ediyor ve rakibini yeniyor.

2006’da, 2007’de Avrupa şampiyonlukları ve 2012’de “Büyük Usta” unvanı alan Örenli, 2 çocuk annesi…

***

Panelistlerden kız çocuklarına gelişim rehberliği yapan kitapların yazarı Sevim İpek Ongun hayallerin, karşılaşılan engeller karşısında “mazaret” değil “gerçekçi çözümler” üretilerek gerçekleşebileceğine vurgu yapıyor.

Geliri bursiyerlere aktarılan ve Türkiye’de rol model olan 40 kadının anlatıldığı “İlham Veren Adımlar” kitabı bugüne kadar 160 bin adet satmış.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir” cümlesini başa koyan kitapta, önlerine çıkan engellere “rağmen” yolundan sapmayan, varlıkları özgürlükçü ve eşitlikçi yarınlara dönük; cesur, sorgulayan kadınlar yer alıyor.

Nene Hatun gibi, Nezihe Muhiddin gibi, Satı Kadın gibi, Türkan Saylan gibi, Adalet Ağaoğlu gibi, Çiğdem Kağıtçıbaşı gibi, Afife Jale gibi…

****

İş İnsanı Ayşegül Taşkıran, Hatay’dan geliyor. Defne dallarından ekolojik yakıt üretiyor. Çocukken kurutulmuş defne yaprağı satan bir ailenin kızı…

Defne dallarının kalorisi yüksek bir yakıt cinsi olduğu bilgisine erişiyor.

“Bilgi güçtür” sözü, Taşkıran’da vücut buluyor.

Taşkıran defne dallarının öğütülüp, sıkılaştırılmasıyla elde edilen ve çevreye kimyasal atık bırakmayan yakıt malzemesi elde etme dönüştürme sürecini anlatırken “Defne yaprakları toplanır, dalları atılırdı. Bir keresinde bu dallar tutuştu, 12 itfaiye aracı söndürebildi” diyor.

İnsanlara bu yakıtı satın almaya ikna etmesi kolay olmamış “2 yıl kapı kapı elimde çuvalla gezdim” diye de ekliyor.

Taşkıran’ın mücadelesi, üniversite sınavlarına hazırlanmak için dersaneye gidebilmek için dönemin Hatay Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı’yı Yayladağ’dan kente servis koymaya ikna etmesiyle başlıyor.

Eğitimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak kolay mı?

Binbir emekle girdiği üniversite eğitimine iki kez ara vermek zorunda kalmasına “rağmen” Taşkıran, hayallerine kavuşuyor ve 2021 yılında bir ekonomi dergisi tarafından “Yılın Kadın Girişimcisi” seçiliyor.

***

Panelistlerden yazılımcı Dilek Duman’ın iş öyküsü, Amerikan yazılım şirketi Microsoft’un kurucusu Bill Gates’ten yatırım almasıyla uluslararası başarıya dönüşüyor.

Bir bankanın teknoloji şirketinde kurduğu dijital alt yapı bugün 12 ülkede, 60 finans kuruluşu tarafından kullanılıyor.

İş yaşamına Şişe Cam yönetim kurulu üyesi olarak devam eden Duman’ın benden özel bir ricası var:
“3 arkadaş dijital eğitim platformu kurduk. Gençlere ücretsiz eğitim veriyoruz. Duyurur musunuz?”
Evet, duydunuz gençler; ilham perileri sizlersiniz….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x