Analist Uyardı: Bu 2 Kripto Para Bu Seviyelere Dalabilir!

Yükselen bir kripto para ortamında, her pompalanan ve açılan long pozisyon geride likidite havuzları bırakır. Bu da ‘long squeeze’lere neden olabilir. Bu nedenle, yatırımcılar geri çekilmelere hazırlanmak için long pozisyon hacminin arttığı kripto paraları takip etmesi gerekir. Kripto analisti Vinicius Barbosa, ‘long squeeze’ potansiyeli yüksek 2 kripto paraya dikkat çekiyor.

İki kripto para için ‘long squeeze’ alarmı çaldı!

Kripto para birimleri, kayda değer bir rallinin ortasında baskın bir yükseliş hissine geçti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, lider kripto Bitcoin 64 bin doların üzerine ulaşan bir koşu yaptı. Türev piyasasını analiz etmek için CoinGlass’ın verilerine baktık. Özellikle Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) büyük kazançlar elde etti. Ancak, şşimdi bir düzeltme tehdidiyle karşı karşıyalar.

Esasen, traderlar piyasa yükselirken long pozisyonlar açma eğilimindeyken, düştüğünde short pozisyonları tercih eder. Bununla birlikte, long pozisyonlar yatırılmış teminat gerektiren alım satım sözleşmeleridir. Dolayısıyla aşağı doğru bir likidasyon fiyatı belirler. Bu likidasyon fiyatına ulaşılırsa, sözleşme kapanır ve traderın pozisyonunu likide ederek teminatı satar. Bu durum fiyatları daha da aşağı çekerek ‘long squeeze’ı adı verilen kademeli bir etkiyle daha fazla alım satım sözleşmesini likide edebilir. Böylece piyasa yapıcılar, volatiliteyi ve kârlarını artırmak için yüksek likidite havuzlarını hedef olarak kullanır.

Bitcoin (BTC) için 50.000 dolarda ‘long squeeze’ uyarısı

İlginç bir şekilde, Bitcoin önemli bir psikolojik destek ve direnç rolü oynayan 50.000 dolar bölgesinde ilgili long likiditeleri biriktirdi. Aylık grafikte 50.700 dolardan 49.700 dolara kadar her biri 1 milyar doların üzerinde olan sekiz likidite havuzu var. Bunların en az yarısında 2 milyar doların üzerinde, toplamda 12 milyar doların üzerinde long likidite duruyor.

Bununla birlikte, 64.300 dolarlık bir mum fitili ile yukarı yönde daha küçük likidite havuzları var. Profesyonel traderların bu fitili, bir ‘long squeeze’e geçmeden önce 50.000 dolar bölgesine daha fazla likidite çekmek isteyen bir dürtü için kullanması mümkün.

BTC 1 aylık likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

ETH’nin 2.400 dolara kadar gerileme ihtimali var!

Öte yandan Ethereum, tarihsel perspektifinden bakıldığında aşağı yönde daha da büyük likidite havuzlarına sahip. Bu havuzlar, 2.400 dolara kadar olası bir ‘long squeeze’i işaret ediyor. Ayrıca, birçok yatırımcıyı önceki seviyelerde likide ediyor. Bitcoin gibi ETH’nin de büyük hamleden önce daha fazla long likidite biriktirmek için ilk olarak 3.500 dolar civarındaki yerel zirveyi ziyaret etmesi olası.

ETH 1 aylık likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Özetle, Bitcoin ve Ethereum’un son rallinin ardından bir düzeltmeyle yakında daha düşük seviyelere gerilemesi mümkün. ‘Long squeeze’in mevcut fiyatlarından sırasıyla %18 ve %29 kayıplara neden olması muhtemel. Özellikle, bunlar boğa koşusunda son derece değişken kripto piyasasında tarihsel olarak yaygındır. Yine de, iki kripto para için aşağıya hareketten önce yerel zirvelerine kısa bir pompa mümkün.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x